Obyčejně zvířata tohoto plemene dosahují výšky od 60 do 70 cm. Jejich hmotnost může dosáhnout přibližně 40 kg. Dobrman má hluboký hrudník. Hlava je úzká klínovitého tvaru, s vysoce nasazenýma svěšenýma ušima, které přiléhají k obličeji. Krk je dlouhý, pěkně klenutý, hřbet krátký a pevný. Celkově působí dobrman elegantním dojmem s hrdým držením těla. Srst dobrmana by neměla být měkká. Srst je hladká, tvrdá, hustá a krátká. Vyskytuje se černá barva srsti, hnědá a modrá s hnědými znaky.
dobrman na louce

Povaha a temperament

Vůči cizím může projevovat ostražitost a nedůvěru. Svému pánovi je dobrman zcela nakloněn a velmi oddaný. Příznačnými pro toto plemeno jsou živost, čilost, inteligence a mimořádná vnímavost, stejně i odvaha a vytrvalost. Správně vychovaný dobrman je sice temperamentní, ale přitom dobře ovladatelný, poslušný a neagresivní. Svěřené úkoly plní s velkou chutí.
hlava dobrmana

Vhodné prostředí

Malý městský byt není vhodným místem pro chov dobrmana. Toto plemeno potřebuje prostor a dostatek místa, kde se může pohybovat. Rodinný dům se zahradou je proto podstatně vhodnějším prostředím. Dobrman je téměř ideálním hlídacím a služebním psem. K tomuto účelu jej však musíte pečlivě vycvičit. Pokud jeho chov není určen ani na jeden z těchto účelů, tak potom dobrman potřebuje dobrou a důslednou výchovu. Čím samozřejmě nemyslíme nepřiměřenou přísnost, ale odborný a problematiky znalý přístup. Jeho vztah k dětem je obvykle velmi dobrý. Vůči jiným psům není vždy přátelský.

Původ

V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století ho vyšlechtil jistý KFL Dobermann, výběrčí daní a exekutor. Ten pro výkon svého povolání nezbytně potřeboval ostrého psa, který by mu uměl získat respekt. Hladkosrstí pinčové, které použil jako základní materiál, se na německém území vyskytovali již od středověku, ale on je vyšlechtil a jejich počet výrazně rozšířil.

Využití

Služební a pracovní pes s všestrannou možností uplatnění, výborný průvodce, ochránce a hlídač. Dokáže být i dobrým společníkem a rodinným psem, pokud majitel zvládne jeho mimořádný temperament.

Zvláštní nároky

Dobrman potřebuje hodně volného pohybu, který mu lze poskytnout v našich podmínkách hustého osídlení a zazvěření pouze v případě dokonalé poslušnosti, čehož docílí pouze zkušený kynolog.

1.0
01