Netrpělivě očekáváte příchod vašeho miminka. Máte krásnou představu o tom, jak využije všech dostupných věcí, které jste mu pořídili a jak z nich bude nadšený. Těšíte se, jak si ho užijete a jak to bude krásný. Po jeho narození však zjišťujete, že to nejde dle vašich očekávání. A zapřísaháte se, že další už nebude! Proč?! Vždyť, vše se časem spraví a každé dítě, chce doma parťáka na hraní!

šťastná rodina
Všechno smí, všechno má

Máte jenom jedno a tím pádem mu chcete dopřát všechno! Ano, každý rodič, chce pro své dítě nejvíc, ale doopravdy všechno? Rodiče jedináčka ( ), se snaží svým potomkům všemožně vynahradit skutečnost, že tady bude sám. Zavalit ho materiálními věcmi, aby se mu nějak vyrovnala jeho lítost, že si s tím vším bude muset hrát sám, je do jisté míry rozmazlenost. Nálepku „jedináčka“ si ponese už celý život. Chce nebo nechce, ať už to bude pravda nebo ne, bude ten „fracek“, co měl všechno!
plačící chlapec

Pokud bude mít, ale vaše dítě doma parťáka – sourozence, usnadní to život nejen jemu, ale v konečném důsledku i vám! Jak?


1. Bude si mít s kým hrát – ano, vy si s ním samozřejmě hrajete taky, ale z dětského pohledu je hra, něco mnohem většího, než jen dle vás zábava. Děti mají širokou fantazii a jejích hry, jsou často pro dospělé nepochopitelné. Se svým vrstevníkem si toho užije mnohem více a vy budete ještě rádi, když vás z toho vynechají. Třeba vám zůstane pak čas, i na „dospělácké povinnosti“.


2. Nikdy nezůstanou zbytky – perfektní způsob, jak se zbavit nesnědeného jídla, je nabídnout ho sourozenci. Netvařte se tak, vždyť to není nikdo cizí. Děti s chutí do jídla, ochotně budou „bagrovat“ porci po svém sourozenci. A talíře budou vždycky prázdné.


3. Naučí se fungovat v kolektive s dětmi – pokud bude mít doma sourozence, jeho dominance a rivalita klesne zásadním rozdílem. V dětských kolektivech, jako jsou dětská hřiště, školky, školy… se mu to jistě bude hodit! Nesetkáte se s případem, že si bude prosazovat, že všechny dostupné hračky patří jenom jemu! Z domova bude znát, že se musí dělit. A také bude vědět, jak vycházet s dětmi.


4. Nezůstane sám! – rodiče se jednou bohužel pominou a jemu zůstane alespoň sourozenec. Taktéž fakt, jak je krásné, když jeho děti budou mít bratránky a sestřenky od jeho sourozence. Rodina je hodnotná a velkolepá událost, nenechte ho o ni připravit. Myslete na něho i do budoucna.

otec a dcerka
Pokud máte strach, jestli by jste dvě, nebo více dětí zvládli, věřte, že starší sourozenec vám vždycky bude pomáhat s menším miminkem a k tomu už přece žádné výmluvy nenajdete!

Nezařazené