Dnes už to u nás vypadá docela jinak než za časů inženýra Jana Kašpara nebo v dobách těmto předcházejících. Stačí se nejednou podívat k obloze a dáte mi za pravdu. Protože co uvidíte, pohlédnete-li vzhůru?

Stejně jako kdykoliv dříve tam plují bílé obláčky nebo těžká olověná mračna, poletuje tam ptactvo, všemožná hmyzí havěť a na podzim třeba i papíroví draci. Ale v dnešní době už tam nejednou uvidíte navíc i nějaká ta letadla nebo helikoptéry.
svítící dron

Ovšem kromě zmíněných draků si tam vše popisované žije svým vlastním, na nás nezávislým životem. Nic z toho nemůžeme běžně ovládat; něco vůbec, něco pouze v notně omezené míře v případě, že jsme vlastníky náležitých licencí, opravňujících nás k užívání toho kterého létacího stroje.

Kolik z nás alespoň někdy v životě zatoužilo stát se pilotem! Vznést se se svým strojem kamsi do výšin a stát se tak v jistém ohledu učiněným pánem nebes. Jenže valné většině z nás se tento sen nikdy nesplnil.
létání dronu

Pro někoho nepřipadá řízení letadla či vrtulníku v úvahu dejme tomu kvůli zdravotnímu stavu, někdo nemá hlavu na to, aby zvládl vše, co obnáší příprava takového pilota, někdo nemá na pořízení si pilotní licence čas a někdo peníze. A někdo se třeba nakonec i jenom jednoduše smířil s tím, že se tomu nikdy věnovat nebude, a pokud už zamíří do oblak, pak jedině jako pasažér.

A přitom je dnes už tak snadné stát se pilotem. Pokud tedy člověku stačí pilotovat něco takového, jako je dron. Což je vlastně také malinký vrtulníček. Jenž ale navzdory svým rozměrům často .

Pořídit si v dnešní době dron není nic obtížného. Rozhodně ne tak obtížného jako vyrobit si onen provizorní a v jistém muzeu vystavovaný ‚dron‘, s nímž se kdosi za minulého režimu pokusil uletět na západ. Lze si ho (míněn dron) snadno i koupit, a pokud už člověk dodržuje všechny platné zákony a předpisy, může si létat, co hrdlo ráčí.

A nejen létat. Protože takový dron nabízí i spoustu dalších možností. Lze s ním přece například

1) natáčet krajinu, a to i z té perspektivy, z níž ji člověk nikdy neviděl a nikdy bez dronu ani neuvidí

2) natáčet svatební videa – a proč by si novomanželé, jsoucí v sedmém nebi, nemohli dopřát pohled na sebe z nebe prvního, že?

3) natáčet reklamní spoty, jež pak lezou na nervy nejednou i velkému počtu lidí

4) natáčet sportovní akce, jež naopak zhlédne velký počet lidí se zájmem

Dron si dnes prostě může pořídit každý. A nejednou je to přímo skvělý kauf. Protože jak jinak byste se dostali do nebes, kdykoliv si jenom usmyslíte, a možná viděli i dosud neviděné, že?