Snad každý z nás se někdy ocitl v situaci, kdy musel hledat nové zaměstnání. Ať už byl těsně po škole, nebo z toho minulého z nějakého důvodu odešel. Ať už je důvod jakýkoliv, jistě není třeba říkat, že to není nic jednoduchého.

Faktem je, že většina z nás má na nové zaměstnání určité požadavky, především co se týká výše mzdy a dojezdové vzdálenosti, ze kterých zkrátka nemůžou slevit. A to dělá hledání nové práce ještě těžším. Úřady práce, které by nám měly s tímto úkolem pomáhat, pak jsou často spíše přítěží.

penize5

Při procházení jednotlivých inzerátů si pak všimneme, že je zde uveden i možný rozsah mzdy. Nedejme se však mýlit, toto není čistá mzda kalkulackacistemzdy.cz, nýbrž hrubá. Je tedy nutné počítat s tím, že výše naší výplaty bude ještě menší.

Pro nás je samozřejmě nutné znát především právě výši čisté mzdy. Právě to je totiž částka, kterou budeme mít k dispozici na své výdaje, ať už jde o bydlení, nákup jídla či dalších potřeb. Musíme tedy vědět, s tím můžeme počítat.

Samozřejmě zaměstnavatel nám nemůže tuto částku sdělit. Je to proto, že nemůže předem přesně vědět, jak vysoké budou odvody za daného člověka. Navíc, v inzerátech vypadá vyšší částka lépe, a přiláká více potenciálních zájemců.

penize10

To ovšem neznamená, že bychom si nemohli udělat alespoň přibližnou představu o tom, s jakou částkou můžeme počítat. A nepotřebujeme k tomu mít ani účetní či jiné speciální vzdělání, ani znát výše odvodů.

Řešením jsou zde internetové mzdové kalkulačky, které vám vypočítají, jak vysoká bude vaše čistá mzda. Je samozřejmé, že výsledek nebude stoprocentní, avšak měl by stačit pro to, aby vám dal představu, s čím přibližně můžete počítat. Podle toho si pak můžete naplánovat své výdaje, či se rozhodnout, zda je pro vás daná práce skutečně tou pravou.

Je tedy jasné, že se alespoň přibližná znalost čisté mzdy rozhodně vyplatí. Přeci jen, jde zde to naše peníze.