Zdá se vám, že je vaše zahrada prázdná a vy si nemáte kam sednout, když začne svítit slunce nebo v případě, že přijde návštěva? Pořiďte si přístřešek!

Proč si dát na zahradu altán a jak jej správně vybrat?

Možností, jak vytvořit vhodné posezení na zahradě je několik, můžete to vyřešit tak, že si k židlím a stolu dáte větší slunečník, můžete si pořídit zahradní stan nebo si k domu přidat pergolu. Chcete mít ale samostatné posezení, kde budete mít dostatek soukromí a budete chráněni před přímým sluníčkem ale i větrem nebo deštěm? Zahradní altány jsou ideálním řešením. Jak je ale vybrat? Nezapomeňte, že máte skutečně hodně možností, vybírejte správně!

posezení na zahradě

Vytvořte si příjemné posezení

No co si budeme povídat, každý kdo má zahradu, chce na ní mít i vytvořený koutek, posezení, které nabídne úkryt před sluncem, deštěm, větrem ale i třeba i místo, kde se dá schovat před zraky sousedů. Před výběrem takového koutku je dobré ujasnit si, co od svého posezení očekáváte. Jen úkryt před sluncem? V tom případě vám postačí větší zahradní stan či slunečník. Chcete si mít kde v klidu vypít kávu a zároveň chcete místo, kde můžete v případě pěkného počasí povečeřet se svou rodinou? Pak popřemýšlejte nad pergolou, která bývá nejčastěji součástí domu, ale přitom je na zahradě. Ano, pergoly se staví u domu, nabízí tak plynulý přechod z domu přímo na zahradu, ale nestojí samostatně.

Pokud ale chcete mít zcela oddělený koutek na zahradě, kam si budete moci zajít přečíst oblíbenou knihu, kde budete moci poslouchat ptáky a odpočívat na čerstvém vzduchu, zvolte zahradní altán. Zahradní altány krásně a stylově doplňují zahradu a vytváří příjemný kout pro posezení. Jaký zvolit?

místo na zahradě

Podle materiálu i velikosti

Altány mohou, ale nutně nemusí zabírat velkou plochu zahrady, rozhodně pak nikdy nevybírejte velikost altánu takovou, aby vám zabral celou zahradu. Altán na zahradě by měl mít přiměřenou velikost, měl by dokonale sednout do prostoru, ale neměl by jej celý pohltit. Je důležité ponechat volný plac na zahradě, alespoň minimální. Podle výběru materiálu se pak v altánech dá například i grilovat, což ale nepůjde v těch celodřevěných. Kromě smrkového dřeva se na výrobu altánů hodí i kov, který může být popřípadě zkombinován s plachtou pro zastřešení.

Součástí vybavení altánu by mělo být posezení, volit můžete i příjemné doplňky, které vám zpříjemní odpočinek a pobyt ve vašem zahradním přístřešku.