Kdyby do některého z našich obchodů zavítal člověk z minulosti, z doby před dvaceti či třiceti lety, nestačil by se divit široké nabídce. A to se týká i úseku ovoce a zeleniny. Dnes již máme běžně k dispozici plody jako je avokádo či pomelo.

Možná si však někteří všimli, že jeden zde chybí. Ano, jsou to kakaové boby nepražené Naklíčeno. Ty u nás nejsou k dostání prakticky nikde. Proč tomu tak je? Chybí zde snad pro ně trh? Ano, to je částečný důvod.

surová horká čokoláda

Na rozdíl od všech ostatních prodávaných exotických plodů, kakaové boby nelze jíst za syrova. Je potřeba poměrně složitá úprava, kterou ne každý běžně zvládne. Proto je pro mnoho lidí jednodušší koupit si již hotový produkt, tedy čokoládu. A pro těch pár nadšenců, kteří skutečně ví, o co se jedná, se je opravdu nevyplatí dovážet.

Ovšem toto není jediný důvod, i když je tím nejhlavnějším. Tím druhým je náročnost dopravy a skladování, a to jak technická, tak finanční. Plody kakaovníku nejsou tak malé a skladné jako jiné citrusové ovoce. Navíc nedisponují ochrannou slupkou, což znamená, že se i rychleji kazí.

Tyto faktory by tedy vytáhly cenu tak vysoko, že by ji běžný zákazník byl stěží ochoten zaplatit. To by v důsledku znamenalo, že by na tom obchod prodělal. Ano, i u nás existují pěstitelé kakaovníku, ovšem jejich produkce zdaleka není taková, že by dokázala zásobit celou republiku. Bylo by tedy nutné dovážet ze zemí, kde se tyto rostliny pěstují ve velkém. Ovšem to je spojeno, jak již bylo výše řečeno, s problémy s dopravou produktů.

vnitřek kakaového bobu

Proto je v běžné nabídce nenajdeme. Nadšenci však nemusí zoufat, neboť díky internetu je mohou poměrně snadno získat, a to jak plody samotné, tak i celou rostlinu. Zde je však třeba upozornit, že je poměrně náročná a podmínky u nás jí příliš nesvědčí. Nelze ji tedy, na rozdíl od většiny citrusů, pěstovat jako pokojovou rostlinu.

Pro běžného zákazníka je tedy nejlepším řešením koupě již hotového produktu, tedy čokolády. Dnes máme na výběr ze spousty značek různé kvality, takže si vybere opravdu každý. A v konečném důsledku i ta nejdražší vyjde levněji, než výroba té domácí.