Za pár dní vás čeká slavnostní ukončení vysokoškolského studia. Pojďme si tento akt, jak promoci s oblibou akademická obec (ti lidé v pohádkových hábitech) nazývá, popsat podrobněji.
Sledujte internetové stránky! Nikdo vám o termínu, průběhu a dress codu vaší promoce neřekne více, než fakulta, která ji pořádá. Sledujte internetové stránky.
veselý absolvent.jpg
Průběh
Některé fakulty studenty pozvou hodinu před plánovaným začátkem promoce, aby ji secvičili. Usadí studenty podle abecedy, popíšou průběh i pořadí prohlášení slibu i převzetí diplomu, upozorní, kdy graduanti mají sedět a kdy stát.
Délka promoce závisí od počtu studentů i bodů programu. Většinou proběhne přivítání, slavnostní nástup akademické obce, vyslechnutí státní i studentské hymny, pronesení slibu zástupcem z řady studentů, samotné předávání diplomů, projev zástupce z řady studentů, projev děkana a slavnostní odchod akademické obce. Doba trvání promoce se tak pohybuje mezi půl hodinou a hodinou a půl. Hodně vám napoví harmonogram promocí vypsaný vaší fakultou.
Oblečení
Promoce je slavnostní, formální událost, proto vyžaduje slavnostní, formální oblečení.
Dámy by měly obléknout ideálně šaty střízlivé barvy s délkou ke kolenům a se zakrytými rameny. Nevhodně působí výstřihy, příliš krátké šaty, divoké vzory či nevhodná obuv. Na nohy patří nejlépe uzavřené lodičky. Další možností je kalhotový kostým. Berte v potaz, že promoce se nejčastěji konají v létě. Vlasy upravte decentně, střízlivě. Samozřejmostí pro muže je tmavý oblek, jednobarevná košile, kravata a společenské boty. Nic víc, nic míň.
školní promoce.jpg
Jednodušší to mají absolventi v talárech. Ženám v tomto případě přesto doporučujeme pod talár obléci vhodné šaty a raději zvolit boty na podpatku, protože taláry bývají dost dlouhé. Na hlavě si nečešte nic, co by vám zabránilo nasadit si promoční čepici. Taktéž muži by pod talárem měli být v obleku, čouhajícími riflemi nikoho neuchvátíte.
Pokud jdete na promoci jako host, řiďte se výše popsanými pravidly také. Nejsou na vás kladeny takové nároky jako na absolventy, ale zachovejte určitou laťku.
Zvyklosti
Nádhernou tradicí dodržovanou v téměř každé rodině je po skončení promoce zajít na společný oběd. Pokud se chcete vyhnout potenciálnímu trapasu a problémům, raději požadovanou restauraci zarezervujte.
Dalším zvykem bývá dámám (někdy i pánům) po promoci předat květinu (občas se dá koupit přímo na místě), při obědě potom dárek. Ten není nutný, ale přáníčko, něco na památku nebo finanční obnos podle možností dárce absolventa určitě potěší.
Z promoce není třeba mít obavy, je to krásná událost, při které jste alespoň na chvíli centrem veškerého zájmu právě vy.