Asi největší předností mopsíků je jejich naprosto geniální soužití s člověkem. Jen málo psů dokáže k člověku tak automaticky přilnout jako Mops. Tato jejich povaha jakoby byla zakořeněná v jejich genetických předpokladech. A není se čemu divit. Mops byl k těmto účelům už po staletí veden.
smutný mopsík
Tento pes v historii nikdy neplnil žádnou zásadní úlohu ku prospěchu člověka. Jeho posláním bylo vždy sloužit jako dobrý rodinný společník. Ochranu vašeho majetku nezajistí, i když? Jak se to vezme. Sice rád štěká na pro něho neznámé podněty, ale pokud přijde zloděj na jeho blízký dosah, bude se s velkou pravděpodobností dožadovat jeho milého pohlazení. Variantou tedy zůstává, že si zloděj svůj lup rozmyslí díky láskyplnému přivítání.
Mopsi jsou líní a hloupí psi!
Ale kdepak! Tyto často uváděné předsudky nejsou ani zdaleka pravdou. Dlouhodobý kontakt s člověkem přispěl k jejich intelektuálnímu rozvoji. Čím dál více se tedy o mopsech hovoří jako o výjimečně inteligentní rase. Pokud je líný, je to vinnou především jeho páníčka.
Výchova
S výchovou je to všelijaké. Mops je celoživotně tak trochu dítě. Těžko z něho uděláte policejního psa, ale naučit ho základním povelům jako je například „sedni, pusť, nebo pojď“, není nikterak složité. Postačí jen trochu trpělivosti a vytrvalost. Obecně jsou ale spíše paličatí a i když umí reagovat na povel perfektně, zaručeně vás pokaždé neposlechnou.
pes mops
Mopsi těžce snáší samotu
Je tedy dobré, jejich schopnost vydržet delší dobu o samotě trénovat. Když jej na samotu dobře připravíte, nemusíte se pak bát při návratu domů jejich mstivého nepořádku.
Zajímavosti
Jsou známé různé historky, kdy se tento pes podílel na pomocí člověku v nouzi. V Anglii se traduje příběh Mopse, který upozornil svého pána (prince Viléma) roku 1570 před atentátníkem, který díky jeho varování zavčas unikl smrti. O jeho oddanosti svědčí i jeho odhodlání při vstupu do vody. I pejsek, který se vodě zásadně vyhýbá, vás do ní půjde „zachránit“, pokud si do ní půjdete zaplavat.
Stále si nemyslíte, že je tento pes flexibilním přítelem? Zkuste se o tom přesvědčit sami. Život s tímto pejskem zaručí opravdu krásné a nezapomenutelné chvíle.