Když jsme u té pověsti, tak abychom si to vysvětlili. Ono to zvíře samo nějak nebezpečné není, ale díky lidem a jejich šíření nesmyslů jsou na okraji zájmu o ochranu. Jako příklad si vezměme vlka. Ten sežral Karkulku a ještě babičku, tuším i s dědkem, ale to už si nejsem jist. Pak napadá lidi, žere je, útočí na vše, co se hne. Proto je třeba jej vyhubit. No, už se skoro stalo.  

žába

Tyto nepravdy o vlcích se množí mezi prostým lidem. Ten tomu věří a vlka pronásleduje. Zbytečně. Pozor, abych nebyl špatně chápán, samozřejmě, že se může stát, že vlk zaútočí na ovci. Ale proč? Protože nemá svou přirozenou potravu. A ano, abychom dostáli pohádkám, může zaútočit i na člověka, ale jsou to spíše zvláštní případy. A nakonec, řekněte sami, je lépe si pořádně ochránit své stádo klasicky nežli vlky už tak vzácné, zabíjet. A nakonec, poznámka, máte pravdu, být farmářem a vlci mi zabíjet ovce, asi bych mluvil jinak.  

vlk

Další část živočichů není s člověkem moc velký kamarád pro jejich vzhled. Ne těch lidí, těch zvířat.  

Sem patří kupříkladu hadi, krokodýli, žáby, slimáci, chrousti a všelijaká ostatní havěť. Mezi žábami to vyhrává Nasikatabrachus ze Západního Ghátu, to byste doma mít opravdu nechtěli. Dalším takovým děsem je blobfish, jistě znáte, taková ta sliznatá ryba s nosem skoro lidským. A na závěr náhodou vybraný třetí živočich. Tím je krtek. Krtek? Krtek, že není oblíben? Náš malovaný krteček, který si pořídil kalhotky, baví všechny děti a byl i ve Vesmíru? To není možné. Je. Skutečný krtek je roztomilý, ale ten, kterého mám na mysli já, není opravdu příliš k světu. Jeho název je krtek hvězdonosý a u nás nežije. Bohužel nemám licenční práva dát sem jeho fotografii, takže si ji musíte najít sami. Na závěr článku ještě jednu větu. I tito živočichové jsou pro přírodu něčím důležití, i když vzhledově to tak skutečně nevypadá.